Na pozostałościach ewangelickiego cmentarza w wysiedlonej wsi Władysławów (gmina Brochów) zniszczono tablicę upamiętniającą to miejsce. Ślady pozostawione na miejscu wskazują, że dokonali tego złomiarze. Wyrwano z ziemi stalowe słupy oraz stelaż na którym tablica była zamocowana. Wszystko po to aby stal sprzedać na skupie złomu za kilkanaście złotych. Usunięcie wszystkich nitów mocujących wymagało nie lada wysiłku i spowodowało poważne uszkodzenia tablicy. Jest ona pognieciona i prawdopodobnie nie nadaje się do ponownego użycia.

Całość szkód Stowarzyszenie LGD Nad Bzurą określa na kilkaset złotych, których organizacja nie jest w stanie obecnie wyasygnować aby tablica została ponownie umieszczona na swoim miejscu. Niezwykle bolesne są również brak szacunku dla społecznej pracy jaką wykonali członkowie Stowarzyszenia mieszkający w gminie Brochów oraz dla pochowanych tam osób. Tablica była jedynym śladem jaki wskazywał, że znajduje się tu miejsce wiecznego spoczynku wielu mieszkańców wsi Władysławów i okolic. Osoby, które tego dokonały można porównać z typowymi hienami cmentarnymi.

Apelujemy o wsparcie – warto aby tablica wróciła na swoje miejsce świadcząc o wielokulturowej przeszłości regionu oraz szacunku żyjących dla zmarłych już osób.

Tablica została ustawiona w 2007 roku przez członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego (dziś Stowarzyszenie Nad Bzurą) w celu uratowania od zapomnienia ostatnich śladów osadnictwa olenderskiego na terenie gminy Brochów. Podobne tablice umieszczono jeszcze na nekropoliach w Kromnowie, Śladowie, Miszorach, Famułkach Łazowskich, Piaskach Duchownych oraz w Karolinowie. Ogromnym zaangażowaniem dla tych działań wykazały się Urząd Gminy Brochów i Kampinoski Park Narodowy, natomiast fundusze pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Print Friendly, PDF & Email