olendrzyW najnowszym numerze półrocznika popularnonaukowego Muzeum Mazowieckiego w Płocku „Nasze Korzenie” ukazała się recenzja książki Marcina Prengowskiego „Olendrzy w powiecie sochaczewskim”.

Autorka tekstu Magdalena Lica-Kaczan, w ramach cyklu „Z księgarskiej półki”, omówiła szczegółowo i rzetelnie poszczególne rozdziały książki, jak również dotychczasowe działania Stowarzyszenia Nad Bzurą mające na celu ratowanie ostatnich śladów dziedzictwa olenderskiego na naszym terenie.

Jedyne zastrzeżenie, które niniejszym pragniemy wyrazić, to wpisywanie naszych działań w tzw. modę na Olendrów. Nie negujemy istnienia tego zjawiska, owszem i my je obserwujemy lecz pragniemy zauważyć, że Stowarzyszenie zajmuje się kwestiami wielokulturowości od początku swego istnienia a zatem od przełomu lat 2005 i 2006 a zatem raczej jest prekursorem zjawiska. Dodamy również, że w ramach kwestii wielokulturowości regionu zajmujemy się również dziedzictwem żydowskim (w 2012 roku wydaliśmy tłumaczenie „Księgi pamięci Sochaczewa” wydanej w Jerozolimie w 1962 roku).

Zachęcamy do lektury recenzji, którą można znaleźć tu („Nasze Korzenie”, nr 3, grudzień 2012, s. 73-4).

 

Print Friendly, PDF & Email