Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą wraz z Gminną Biblioteką Publiczną kontynuują projekt „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sobotę 4 października wraz z biblioteką można było przyjemnie zacząć wieczór „oglądając z głową” film „Czekolada” w (reż. Lasse Hallstrom) , adaptację książki „Chocolat” Joanne Harris.

Książka niedługo po jej wydaniu okazała się bestsellerem. W fabule mamy Vianne Rocher wraz z córką, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Tym razem przeprowadzają się do małego miasteczka we Francji. Vianne specjalizuje się w wyrobach z czekolady i jest w tym świetna. W nowym miejscu zakłada cukiernię. Miejscowi , miedzy innymi dlatego, że nie chodzi do kościoła i nie jest zamężna, krzywo na nią patrzą, uważają ją i jej wyroby za „wcielonego szatana”, dlatego też nikt nie chce odwiedzać jej sklepu i kosztować efektów jej pracy. Jednak los płata figle: Vianne zmieni poglądy na życie wielu mieszkańców miasta. Dodatkowo spotka cygana Rouxa…

Czekolada ma znaczenie symboliczne. Jedną z osi filmu jest konflikt między młodą kobietą o liberalnych poglądach i mężczyzną wierzącym w tradycje, kontrolę i pobożność. W małym miasteczku, które od lat pozostaje nie zmienione, zanosi się na wojnę między znudzeniem tradycjami, a lękiem przed zmianą. Film jest przede wszystkim traktatem o poszukiwaniu tolerancji i wolności osobistej, w samym centrum tej historii jest nietolerancja i konsekwencje nie pozwolenia innym ludziom żyć według własnych przekonań. Reżyser czci zabawne, ekscentryczne i nieprzewidywalne ludzkie zachowania. Zobrazował tezę „daj dobro, a ono wróci do ciebie zwielokrotnione”. „Czekolada”, mimo, że opowiada całkiem realistyczną historię, jest filmem magicznym, m.in. dlatego, że przedstawia przemianę ludzi. Nie jest jednak filmem przesłodzonym.

W trakcie seansu nabiera się dziką ochotę na czekoladę. Zgromadzeni w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rybno widzowie smakowali pysznego czekoladowego ciasta oraz różnych rodzajów czekolady. Część owych smakołyków przynieśli sami.

Kontynuacją ”Czekolady”  jest powieść „Rubinowe czółenka” , a następnie  „Brzoskwinie dla księdza proboszcza”. 

Kolejne seanse cyklu „Oglądaj z głową” 18 października, 7 i 21 listopada oraz 4 grudnia. Jednemu z nich towarzyszyć będzie wizyta znanej osobistości, ale to na razie niespodzianka. 

O tytułach informujemy na bieżąco. Startujemy o godz. 17.00.

 

Print Friendly, PDF & Email